Program

Změna programu vyhrazena.

Velký sál Malý sál Workshopárna
Pá 17:00
Zahájení
Pá 17:30
Vyhlášení webových soutěží
Pá 18:00
Sama v Tokiu - beseda s autorkou a Meonem
Meon, Marie Machytková
Jak se stát Figurmánem
Lidu
Pá 18:30
Pá 19:00
Přehled asijské kinematografie 2021/2022
Vavča
Cosplay soutěže po 6 letech zkušeností
Wrii
Pá 19:30
Pá 20:00
AMV Soutěž
Crossplay a jak na něj
Kashuuhiru
Pá 20:30
Pá 21:00
Novinky v Anime I
Arian, Hayano Chie
Jak blafovat o špatném yaoi
Dyamirity
Pá 21:30
Pá 22:00
Experimentální bleskové přednášky
Múzy děsu H.P. Lovecrafta
Story
Pá 22:30
Pá 23:00
~~~~~
~~~~~~~~
~~~~~~~~
~~~~~~~~
So 07:30
So 08:00
Zkouška AJ-DO-RU
So 08:30
So 09:00
Už jsme dost starý vzpomínat na starý časy
Fanda
Zpátky do minulosti - kvíz
campari
Předkolo cosplay soutěže
So 09:30
So 10:00
Věda vs Anime
Vědátor
Vtubing 101
AiLuna
So 10:30
So 11:00
Příprava soutěže
Thaipop: Něco končí, něco začíná
DanQ, Etuta
So 11:30
AJ-DO-RU
So 12:00
Japanofil na Okinawě
Myšák, JRdaBoss
Typologie postav pro autory
Petr Kopl
So 12:30
Větrání
So 13:00
Kreslení, sláva a bohatství
Yuffie
Anime na vlastní uši
campari
So 13:30
So 14:00
Příprava soutěže
Jak si zahrát Dračák bez znalostí pravidel
Ten_Brambor
So 14:30
Cosplay soutěž
Větrání
So 15:00
Vzestup a pád Anor Londo
DeprivedTraveler
Origami
Akira Hana
So 15:30
Větrání
So 16:00
Adaptace aneb Zase nám šahají na klasiku!
Arakanga, Hoples
Větrání
So 16:30
Bizarní přespávání na conech
Lusi
So 17:00
Cosplyš
So 17:30
Větrání
So 18:00
Zapomenuté trendy miléniálů
Meon, Konata
Japonismus ve výtvarném umění aneb byl Mucha weebák?
LeSoldatMort
Asijská tušová malba sumi-e
Daniela Renčová
So 18:30
So 19:00
Můj bože! Někdo v mém okolí je otaku! Co s tím mám dělat?
Grek1
Jak začít s výrobou fursuitů
Takeda
So 19:30
So 20:00
Yosakoi Hanamaru - taneční vystoupení
Ulítlé módní trendy našich prababiček
Tarakau
So 20:30
Vyhlášení conových soutěží
So 21:00
Jaoitardace: kult, závislost a poškození mozku
Nagat
Trest smrti v zemi vycházejícího slunce
Sušenka
So 21:30
So 22:00
Beseda s orgy
Auta a noční život
Nanashi
So 22:30
So 23:00
~~~~~
~~~~~~~~
~~~~~~~~
~~~~~~~~
Ne 09:30
Ne 10:00
Patří scanlation do šrotu?
Blizzy
Burza
Ne 10:30
Ne 11:00
Medicína v éře Edo 2.0
Clover
Makjang - fenomén TV seriálů, aneb šílení korejští scénáristé?
Vavča
Ne 11:30
Ne 12:00
Genshin Impact versus Tower of Fantasy
Raptor
Novinky v Anime II
Arian, Hayano Chie
Hrajeme si na boha, aneb Jak stavět fiktivní světy
Mystic Maki
Ne 12:30
Ne 13:00
Utena 25
DanQ, Etuta
Ideály krásy v Japonsku
Ayumi
Ne 13:30
Ne 14:00
Zakončení
Ne 14:30
Ne 15:00

Legenda

Ceremoniál Soutěž Přednáška Burza Zavřeno Workshop Beseda

Anotace

Beseda

Bizarní přespávání na conech (zpět^)
Lusi

Jak jste trávili noci na svých prvních conech? Propařili jste je u Singstaru nebo Soul Caliburu? Spali jste zkroucení na sedačce v sále? V tělocvičně, kde bylo asi tak 3x víc lidí, než se vešlo na podlahovou plochu, a nula kyslíku? A jak to máte dneska? Pokud se na to cítíte už moc staří, pojďte posdílet bizarní noční historky ze svých conových začátků. Pokud se cítíte naopak ještě mladí, pojďte si poslechnout pár neuvěřitelných příběhů o přespávání na conech z dob minulých a možná i současných.


Experimentální bleskové přednášky (zpět^)

Chcete si zapřednášet na Akiconu, ovšem chybí Vám odvaha nebo téma, které by vystačily na plnohodnotnou přednášku? Máte problém s dlouhým vystupováním na veřejnosti? Nebo naopak nemáte problém s vyjadřováním, ovšem chybí Vám k němu prostor, nebo je vaším žánrem krátký stand-up spíš než klasická přednáška? Natrefili jste na krutopřísný fakt, o který se prostě musíte podělit s ostatními? Stavte se pro přihlášku na Infostánku!


Sama v Tokiu - beseda s autorkou a Meonem (zpět^)
Meon, Marie Machytková

Mladá novinářka jednoho dne pátrala po novém koníčku, a napadlo ji šáhnout po kaligrafii. Ten večer avšak nemohla tušit, že z prosté záliby se brzy vyklube zápal, který ji dotáhne přes studium japanologie na Univerzitě Karlově až do samotného Japonska. Pojďte si poslechnout, jaká byla její cesta za krásou země zapadajícího slunce, a jak popsala svůj neutuchající zápal pro ni v knize Sama v Tokiu.


Ceremoniál

Yosakoi Hanamaru - taneční vystoupení (zpět^)

Yosakoi Hanamaru je taneční skupina, která se věnuje japonskému tanci josakoi. Josakoi je tanec pocházející z prefektury Kóči a kombinuje prvky moderního tance s japonskými tradičními pohyby. Během tance se používají klapačky naruko. V současnosti se josakoi tancuje po celém Japonsku. Po vzniku v Kóči se tanec rozšířil až na Hokkaidó, kde se vyvinul tzv. sóran styl. V původním stylu nalezneme více elegantních pohybů. Naopak v sóran stylu převažují dynamické pohyby. Náš tým tancuje oba styly. Typické pro josakoi jsou i společné tance s diváky, které se tancují vždy poslední.


Přednáška

Adaptace aneb Zase nám šahají na klasiku! (zpět^)
Arakanga, Hoples

Adaptace, všude samé adaptace! Naše milované dílo z dávno minulých let prostě nenechají odpočívat, pořád do něj rýpou, pořád ho převádějí, doplňují! Pojďme se společně zhluboka nadechnout a zamyslet se nad tím, proč jsou adaptace tak časté, jakou roli v nich hraje výběr média, co nám taková adaptace může přinést, co může vzít... a jak se s tím má vlastně člověk srovnat.


Auta a noční život (zpět^)
Nanashi

Co stojí v Japonsku pronájem dodávky? Kam má vyrazit fanoušek závoďáků, driftů a nočních pouličních srazů? Když se zajede na závodní okruh, co obnáší a stojí pořízení závodního auta a proč se nedá pronajmout?


Cosplay soutěže po 6 letech zkušeností (zpět^)
Wrii

Říká se, že žádný učený z nebe nespadl, a pravděpodobně to je pravda. Většina učených se ovšem učenými stala právě neustálým padáním na vlastní tlamu. V této přednášce vám ukážu ty nejhorší faily, co jsem za necelých 7 let soutěžení zažila, a jak jsem se z nich poučila. Většinu času budu roastit své minulé já, ale v mezičase vás možná i něco naučím!


Crossplay a jak na něj (zpět^)
Kashuuhiru

Chceš začít s crossplayem? Nevíš, jak jak na to, či jen potřebuješ postrčit, zjistit, jak to funguje, nebo nějaké rady? Tak si pojďme společně popovídat o tom, co vlastně crossplay je, a představit si cosplayery, co už nějaký ten crossplay udělali.


Genshin Impact versus Tower of Fantasy (zpět^)
Raptor

Online videohra Genshin Impact nasbírala přes 60 milionů hráčů, popularitě se těší také u nás. Před pár měsíci jí dorazil zatím nejsilnější konkurent v podobě hry Tower of Fantasy. Obě hry představí a porovná jejich zapálený fanoušek, herní vývojář a novinář Martin "Raptor" Zavřel.


Ideály krásy v Japonsku (zpět^)
Ayumi

Stydíte se v Česku za křivé zuby nebo velký nos? To za co se v Česku třeba stydíme, může být někde jinde roztomilé a atraktivní. Přijde si zvýšit sebevědomí na přednášce o ideálech krásy v Japonsku.


Jak blafovat o špatném yaoi (zpět^)
Dyamirity

Konverzace se zase jednou stočila k pohoršování se nad špatnými yaoi a vy jen sedíte, posloucháte historky o krevetách a rozpačitě přikyvujete? Kéž by jste své známé mohli ohromit svými znalostmi o yaoi odpadu, ale zároveň ho nemuseli číst! Kéž by vás někdo těmito znalostmi mohl nakrmit jako ptáčátko, přímo do zobáčku. Kéž by...


Jak se stát Figurmánem (zpět^)
Lidu

Toužíte mít vlastní sbírku a nevíte, kde začít? Žijete v pravěku a myslíte si, že sbírání figurek je pro úchyly? Pojďte nasbírat nové informace, nebo jen zjistit, kolik je tu lidí se společným zájmem. Ráda vám ukážu, že sbírání anime figurek může být záležitostí vysoké kultury. Úvod do figurmánství je tu pro všechny, kdo věří, že 3D waifus jsou lepší než 2D waifus.


Jak si zahrát Dračák bez znalostí pravidel (zpět^)
Ten_Brambor

Pro začátečníky, pokročilé, ale i pro forever DMs, kteří nemají s kým hrát…


Jak začít s výrobou fursuitů (zpět^)
Takeda

Ahoj! Jsem Takeda a výrobě fursuitů se věnuji profesně už několik let. Pokusím se diváky seznámit s tím, co všechno taková výroba fursuitů obnáší, jak na první fursuit, jaké materiály použít a čemu se naopak vyhnout. Pokusím se techniky seřadit od jednoduchých po nejsložitější a srovnat je i cenově. Prezentaci samozřejmě doplním i fotkami mojí tvorby.


Jaoitardace: kult, závislost a poškození mozku (zpět^)
Nagat

A ještě další jaoi statistiky! Pokud vás zaujala letošní přednáška na Animefestu a přejete si zjistit více o závislosti na jaoi, o tom, jak poškozuje mozky svým čtenářkám a čtenářům, nebo prostě jen chcete vědět, jak špatně je na tom naše česká jaoi komunita, tahle přednáška je přesně pro vás. Přineseme vám spoustu statistiky a znepokojivých pseudovědeckých faktů, o kterých jste ještě neslyšeli a ani slyšet nechtěli.


Japanofil na Okinawě (zpět^)
Myšák, JRdaBoss

Každé správné anime má plážovou episodu z tropického ostrova. Naše čtrnáctidenní episoda na Okinawě krom pláží a moře zahrnovala i exkurzi v pivovaru, izakaye, hanami, matsuri, evakuaci vrtulníkem, idol band a rozhovor pro japonskou televizi. A samozřejmě místní unikátní kulturu a přírodu. Vše očima japanofilů a otaku v okamžiku propuknutí pandemie Covid-19.


Japonismus ve výtvarném umění aneb byl Mucha weebák? (zpět^)
LeSoldatMort

Být weebákem není špatně. A stát se jím může úplně kdokoliv, kdekoliv a hlavně kdykoliv. Třeba v 70. letech 19. století. Pojďme se společně ponořit do historie japonské mánie, která pohltila Evropu v druhé polovině 19. století a udala směr i mnoha umělcům, jejichž tvorbu vídáme skoro na denním pořádku. Ať už je to Claude Monet, Vincent van Gogh, nebo náš pan Alfons Mucha.


Kreslení, sláva a bohatství (zpět^)
Yuffie

Všichni jsme už slyšeli stokrát omílané fámy o umělcích. Jsme chudí, zhrzení a nepochopení. Co ale udělat pro to, abychom do téhle stereotypní představy o existenciálně nenaplněném nešťastníkovi nespadli? A dá se kreslením her a komiksů vydělat na dovolenou v Karibiku? Pokud i vy toužíte skrze své řemeslo dosáhnout ke hvězdám, přijďte si popovídat o tom, jestli se takový sen vůbec může splnit. A pokud ano, jaká je cena?


Makjang - fenomén TV seriálů, aneb šílení korejští scénáristé? (zpět^)
Vavča

Domnívám se, že korejské TV seriály jsou vlastním žánrem samy o sobě (jako řecká tragédie, drama, nebo italské divadelní komedie Goldoniho z 18. stol.), nikoliv součástí globálního úspěchu TV seriálů. Ryze domácím produktem jsou obzvláště tzv. makjang drama, tedy absurdně šílené, pro představu anime fanoušků, něco jako pozdější tvorba studia Sunrise :) Pokusíme se definovat tento žánr, zejména pomocí nedávno megaúspěšné trilogie Penthouse, a udělit také nějaké nezbytné rady pro začínající korejské TV scenáristy. Vstup na vlastní nebezpečí, zhroucení systému logického myšlení pravděpodobné...


Medicína v éře Edo 2.0 (zpět^)
Clover

Vše, k čemu jsme se na Animefestu nedostali, plné zlomyslných, krvavých a nechutných zajímavostí, informací a perliček, podané velmi specifickým kulometným proslovem.


Můj bože! Někdo v mém okolí je otaku! Co s tím mám dělat? (zpět^)
Grek1

Ano, jsou mezi námi. Jedinci, kteří jsou označováni jako otaku. Ti divní tvorové, co sledují ty "japonský kreslený věci". Nejsou náhodou nebezpeční? Nekazí tyto bytosti snad naše děti?! Nebo nepotřebují třeba náš soucit a odbornou pomoc? Pokud se chete dozvědět odpověď na tyto i mnoho jiných otázek ohledně otaku, neváhejte a navštivte tuto přednášku.


Múzy děsu H.P. Lovecrafta (zpět^)
Story

Seznámení posluchačů s historickým, kulturním a náboženským podtextem Lovecraftových děl. V rámci přednášky bude vysvětleno okultní pozadí jeho povídek a návazností na inspirace z mytologií kultů babylonských, keltských, severských, afroamerických a jiných. Varování: Předmětem prezentace mohou být obyčeje a rituální postupy, které vznikly v dobách, kdy se nebral ohled na lidská práva, což se může odrážet v některých dílech.


Novinky v Anime I (zpět^)
Arian, Hayano Chie

Již jedenáctý ročník přednášky, kde vám Chie a Arian přednesou všechny hlavní taháky anime uplynulého roku. Pokud se nevěnujete sledování anime každou sezónu, je tohle ta ideální chvíle zjistit, co byste neměli za poslední zhruba rok minout.


Novinky v Anime II (zpět^)
Arian, Hayano Chie

Pokračování přednášky ve vedlejším sále – pro změnu na vás vysypeme všechny ty tituly, které, ač ne tak známé a komunitou obdivované, nám přišly zvláště hodné zhlédnutí – a to z rozličných důvodů.


Patří scanlation do šrotu? (zpět^)
Blizzy

V dnešní době máme appky, platformy a předplatné, které nám mangu naservírují přímo do mobilu, ale není tomu tak dávno co shánění mangy online byl o něco větší oříšek. Scanlation nás provází světem mangy už více dvacet let - pojďme se podívat nejen na to, jak samotný scanlation vzniká, ale také kam se tato fanouškovská disciplína za ony dvě dekády posunula, včetně afér a vypečených historek ze zákulisí nejen BL scanlationu.


Přehled asijské kinematografie 2021/2022 (zpět^)
Vavča

Máme zde již historicky XIV.ročník Přehledu asijské kinematografie. Jako obvykle připomenu na úvod povedené filmy a možné zajímavé filmy z roku 2021. Rok 2022 nabízí dostatek zajímavých titulů, a to ve všech zemích. Korejský historický epos Hansan, který připomene námořní bitvu mezi Japonci a Korejci roku 1592, ujeté scifi Alienoid, další směs scifi, akce hororu W.IT.CH. 2, v Japonsku uvidíte dva filmy z univerza Full Metal Alchemist, pokračování manga hitu Kingdom 2, v čínských teritoriích budou k vidění rovnou dva nové filmy Jackieho Chana, vrací se rovněž populární režisér Han Han s novým snímkem (Only Fools Rush In) atd. Nemůže chybět ani přehled loňských a letošních povedených seriálů. S ukázkami a komentářem se bude těšit Vavča.


Thaipop: Něco končí, něco začíná (zpět^)
DanQ, Etuta

V době pandemické i předpandemické došlo na scéně thai-popu k nemálo změnám - některé slavné hvězdy pověsili pěvecké řemeslo na hřebík a samozřejmě se objevily hvězdy a hvězdičky nové. To nejzajímavější z thajské hudební produkce vybírají Etutka a DanQ.


Trest smrti v zemi vycházejícího slunce (zpět^)
Sušenka

U nás v Česku byl trest smrti zrušen v roce 1990. V Japonsku je však stále legální a používaný. I letos, v roce 2022, se stačila uskutečnit jedna poprava. Jak na trest smrti pohlížejí normální Japonci? Je naděje, že se trest smrti v Japonsku někdy zruší? A jak vlastně probíhá exekuce v Japonsku? To a mnohé další se vám na letošním Akiconu pokusím zodpovědět.


Ulítlé módní trendy našich prababiček (zpět^)
Tarakau

Tetované tělo, binder, obojek, zelené krátké vlasy, síťované šaty, piercing, pomalované oblečení, cigáro v puse, černě olemované oči a obsese japonskem. Že by genderqueer goth holka od vedle? Kdepak, moderní žena z roku 1928! O divnostech v módě ve 20. letech 20. století, které opakujeme do dnešního dne.


Utena 25 (zpět^)
DanQ, Etuta

Šódžo Kakumei Utena je tu již 25 let… ale není to jen anime seriál! Co všechno za tu dobu napáchali její tvůrci či jejich následovníci a kde všude můžeme najít Utenin otisk? To vám na přednášce pro mířně pokročilé i věčné začátečníky poví přední čeští utenologové D-ko a E-ko.


Už jsme dost starý vzpomínat na starý časy (zpět^)
Fanda

Víte, jak to začalo? Ne Velký třesk, ani Slovo a ani to, kdy Osamu-sama nakreslil první obrázek. Ale jaké začátky byly tady a teď, v Čechách. Přednáška, kde se mládež dozví o časech jen lehce následujíchcích příchod Čechů pod Říp, intelektuálně založená mládež si pohladí ego ze znalostí historie a již pomalu senilnící prvotní otaku se pohádají o to, jak to vlastně bylo a kdo si to pamatuje lépe.


Věda vs Anime (zpět^)
Vědátor

Klasická anime Gundam, Ghost in the Shell, NGE či Knights of Sidonia jsou plná vylepšených lidí a supermoderní techniky. Jak by ale udělátka z nejslavnějších anime vypadala, kdyby byla o fous věrnější vědecké realitě? Srovnání současného stavu vývoje techniky a některých technologií z anime vám přednesou dvě podjednotky populárně vědecké stránky Vědátor.


Vtubing 101 (zpět^)
AiLuna

Vysvětlení o tom, proč jsou Vtubeři tak oblíbení a jak se jedním stát. Co k vzniku takového Vtubera všechno vede a co vše je potřeba. Též si zde vysvětlíme různé pojmy, co se ve VTuber komunitě nachází.


Vzestup a pád Anor Londo (zpět^)
DeprivedTraveler

Dark Souls milujeme i nenávidíme zároveň. A stejně tak to funguje i s velkolepým Anor Londo. První pohled na panorama tohoto města bohů vzal dech nejednomu hráči. Co je však toto místo zač? Kdo stojí za jeho vznikem a proč je téměř neobydlené, když do něj poprvé zavítáme? A co se vlastně stalo s tímto místem mezi prvním a třetím dílem Dark Souls? Pokud je pro vás hledání těchto odpovědí náročné, či jen chcete probrat, jak si nápovědy vývojářů vykládáte vy, jste na této přednášce vřele vítáni.


Zapomenuté trendy miléniálů (zpět^)
Meon, Konata

Jsou mezi námi i starší kmeti, ale Meon s Konatou už taky nasbírali pár křížků. Přednáška vás provede jejich životy skrz kinematografii všeho druhu, která je ovlivnila. Věci, na které rádi zavzpomínáte, na které jste skoro zapomněli a na které jste si možná znovu ani nechtěli vzpomenout. Probereme i, jak se díky nim měnila naše kultura a jak kolem nás postupně vyrostl nejen otaku fandom.


Soutěž

AJ-DO-RU (zpět^)

Stát se japonským „aj-do-ru“ je snem snad každé středoškolačky a středoškoláka. Přijďte si k nám vyzkoušet, jaké to je, a zúčastněte se dalšího ročníku pěvecké soutěže na Akiconu! Pokud se však necítíte na soutěžení, nevadí! Odvážliví soutěžící totiž nebudou posuzováni pouze klasickou porotou. Své slovo dostanete i vy, vážené diváctvo, a budete mít tak možnost vybrat dalšího „Akicon AJ-DO-RU“.


AMV Soutěž (zpět^)

Soutěž autorů o to, kdo svůj střihačský um přetvořil v nejlepší AMV.


Cosplay soutěž (zpět^)

Klání o přízeň poroty a diváků v soutěži o nejlepší cosplay! Přijďte a společně rozhodněte o tom nejlepším.


Cosplyš (zpět^)

Toužili jste někdy po tom stát se cosplayerem? Prohánět se po conu v úžasném kostýmu, vyhrávat soutěže a vzbuzovat obdiv ostatních návštěvníků? Jste sobci! Co vaši plyšáci? Nemají náhodou podobné sny? Přijďte se podívat na plyšové cosplayové klání!


Zpátky do minulosti - kvíz (zpět^)
campari

Přesvědčte se, co vše si ještě pamatujete ze svého dětství, a zúčastněte se našeho kvízu zaměřeného na seriálové a televizní znělky z osmdesátek, devadesátek a nultých let. Přijďte se poprat ve vědomostech s ostatními nostalgiky, připomenout si dobu nejen sobotních animáků a získat zlatou trofej soutěže. Kvízu je možné se zúčastnit jednotlivě nebo ve dvojicích.


Workshop

Asijská tušová malba sumi-e (zpět^)
Daniela Renčová

Asijská tušová malba - Chce to vnitřní rovnováhu, cit pro tah, klidnou mysl a pevnou ruku. Láká vás východní kultura, která přetrvává do dnes a stále umí oslovit svou krásou a smyslem pro harmonii? Pokud ano, oddejte se kurzu malby japonskou tuší, která rozšíří vaše obzory v oblasti výtvarného umění.


Hrajeme si na boha, aneb Jak stavět fiktivní světy (zpět^)
Mystic Maki

Jste Game Master a chcete vytvořit autentický svět pro své hráče? Nebo píšete vlastní příběh a přemýšlíte, v jakém prostředí jej zasadit? Na této přednášce si zahrajeme na boha a pokusíme si spolu vytvořit příkladný městský stát do vašeho fantasy příběhu nebo RPG hry, na kterém si ukážeme nějaké užitečné praktiky a metody, aby vaše město vzkvétalo, a hlavně působilo živě a autenticky.


Origami (zpět^)
Akira Hana

Origami, japonské umění, které dokáže z prostého papíru udělat figurku pro dračák či na výstavu a dokáže zabavit a potěšit každého, kdo se s ním potká. Nebojte se a přijďte se podívat, něco si vyzkoušet či podělit se o úspěchy a schopnosti.


Typologie postav pro autory (zpět^)
Petr Kopl

Mezi hrdiny to musí jiskřit, i když jsou na stejné straně. Na tento aspekt se musí pamatovat už při jejich tvorbě, jinak se může stát, že složíme společenstvo z identických dvojčat a nechápeme, proč to nefunguje. Vizuální odlišení vašich hrdinů neznamená nic, neliší-li se i uvnitř. Pokusme se s Petrem Koplem vytvořit vlastní společenstvo, které bude připraveno na cestu dobrodružství. Konflikty mezi přáteli totiž nepřichází zvenčí, ale z dobře odvedené psychologické přípravy samotných postav. Pokusíme se s Petrem pochopit základní archetypální charaktery a naučíme se s nimi pracovat.